Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Історія сільської освіти

Дата: 6 травня 2020 о 23:10
Автор: Різник Р. С.

Історія розвитку освіти сіл: Орихівчик, Вербівчик та Стиборівка

До Вербівчицької сільської ради входять села: Вербівчик, Орихівчик та Стиборівка. В часи незалежності в Стиборівці та Вербівчику почали працювати  початкові, а в Орихівчику дев’ятирічна школи. Діти зі Стиборівки далі навчаються в Підкамені, а з Вербівчика – в Орихівчику. Після закінчення Орихівчицької дев’ятирічної школи 10-11 класи учні  закінчують в Маркопільській або в Підкамінській загальноосвітніх школах І-ІІІ ступенів.

Ще в 1866 р. в Орихівчику засновано українську школу, але пізніше вона зникла. За переписом 1880 р. в селі була філіальна школа. В 1909 р. школи не було. В 30-х роках однокласова школа була польська, до якої 1935 р. ходило 89 дітей. Знаходилась вона у хаті члена «Просвіти» Йосипа Слободи. В 1939 р. війт Антон Юрченко, який повернувся з Канади, побудував двохповерхову школу. Але приміщення увійшло в експлуатацію тільки в 1959 р. Після війни 1944-45 роки навчання проводилося в хаті Антона Юрченка. Вчителькою була дочка священика Меланія Ванчицька. З архівних джерел відомо, що в 1935 р. в селі існував гурток українського національного товариства «Рідна школа». Керівником якого був Михайло Фесик.

У 1865 р. в Стиборівці засновано філіальну українську школу, але пізніше вона зникла так само, як і в Орихівчику. Учителем був переважно дяк, як і в інших місцевостях. В 30-х роках в селі існувала двокласова школа з польською мовою навчання, хоча 90 % населення були українцями. В 1935 р. школу відвідувало 118 дітей.  За радянської влади та часів незалежності в селі діє початкова школа.

В 1872 р. в Вербівчику почала існувати однокласова школа з українською мовою викладання. В 1909 р. була в Вербівчику однокласова українська школа. Під польською владою також була однокласова школа, але вже утраквістична (двомовна), в якій учив дітей українець Володимир Лонкевич. Після війни жив в США у Бофало, де й помер. В 1936 р. в селі існував гурток українського національного товариства «Рідна школа».  Керівником якого був Михайло Смаль.

Багато для розвитку освіти в цих селах зробили греко-католицькі священики о. Кипріян Дурбак та о. Іван Прокопчук, які виховували дітей в українському дусі.

В 1960 р. Вербівчицька семирічна школа перенесена в Орихівчик. Директором була Зварич Олена Степанівна. З 1962 по 1979р. – Гузенко Ольга Антонівна. У Вербівчику, який був центром сільради, була тільки початкова школа. В Орихівчицькій школі навчалися діти з трьох сіл: Вербівчика, Орихівчика та Стиборівки.

Будівництво приміщення нової школи розпочалося 19 березня 1986 р. і здано в експлуатацію 1 вересня 1988 р. Школа розрахована на 192 місця. У школі діє кабінетна система. Діє кухня. Всі учні безплатно забезпечуються підручниками.

4 вересня 2015 року Орихівчицька ЗОШ I-II ступенів реорганізована в ОРИХІВЧИЦЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІ СТУПЕНІВ – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД». В освітньому закладі відкрито дошкільну групу.

З 1979 р. по 2009 р. директором була Слотюк Теодозія Михайлівна. З листопада 2009 р. працює директором Різник Руслан Степанович.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.